foto1
Witamy na stronie Zespołu Szkół w Dobrodzieniu!
foto1
Witamy na stronie Zespołu Szkół w Dobrodzieniu!
foto1
Witamy na stronie Zespołu Szkół w Dobrodzieniu!
foto1
Witamy na stronie Zespołu Szkół w Dobrodzieniu!
foto1
Witamy na stronie Zespołu Szkół w Dobrodzieniu!
Tel.+48 343 575 246
zsdobrodzien@poczta.onet.pl

Zespół Szkół w Dobrodzieniu

W dniach 4.06 – 11.06. 2018r. młodzież Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Dobrodzieniu wraz z opiekunami dyr. Joachimem Wloczykiem, p. Beatą Jasińską, p. Katarzyną Kleszcz oraz p. Beatą Sikorą spędziła tydzień na wymianie w partnerskiej szkole w Käthe – Kollwitz – Schule w Bruchsal w Niemczech.

Nasze partnerstwo trwa od maja 1992 r., a więc to już 26 lat, a tegoroczne spotkanie było organizowane po raz dwudziesty dziewiąty. Inicjatorką takiej wymiany szkolnej była nauczycielka niemieckiej szkoły  Armane Esche – Buhl, która w Dobrodzieniu ma rodzinę. Pomysł zaproszenia polskich uczniów do Niemiec, przy wsparciu ówczesnego dyrektora szkoły mgr Edwarda Sikory oraz nauczycieli mgr Danuty Bukartyk i mgr Józefy Bakalarczyk, doszedł do skutku i w maju 1992 roku gościli oni po raz pierwszy w ramach partnerstwa szkół w Bruchsal. We wrześniu 1992 roku niemiecka grupa przyjechała do polskiej szkoły z rewizytą i tak się zaczęło….

Spotkania w ramach wymiany młodzieży są organizowane raz w roku szkolnym (na przemian-grupa polska w Niemczech i niemiecka grupa w Polsce).

Celem tego spotkania, jak i poprzednich, było zarówno poznanie tradycji, kultury, sztuki i zabytków niemieckich, jak i możliwość nawiązania i zacieśnienia więzi przyjaźni pomiędzy młodzieżą polską i niemiecką oraz integracja uczestników. Ważnym celem była też komunikacja językowa pomiędzy uczestnikami programu, a także wymiana doświadczeń i pomysłów, zarówno uczniów, jak i nauczycieli.

Spotkanie odbyło się zgodnie z zaplanowanym programem. Wszystkie oczekiwania zarówno grupy niemieckiej, jak i polskiej zostały spełnione. Młodzież włączyła się w realizację programu poprzez udział w organizowanych wyjazdach, wycieczkach i spotkaniach. Ponadto była to dobra okazja do dzielenia się swoim doświadczeniem na zajęciach lekcyjnych. Uczniowie polscy brali udział w codziennych zajęciach szkolnych swoich niemieckich kolegów – mogli brać czynny udział w lekcjach. Polska młodzież miała możliwość porównania tych zajęć ze swoimi.

Odbyły się również bardzo ciekawe zajęcia integracyjne, na których młodzież pracowała i bawiła się w grupach.  

Strona niemiecka przygotowała dużo atrakcji. Młodzież zwiedzała niemieckie miasta takie, jak: Bruchsal – piękne barokowe zabytki (szczególnie zamek a w nim Muzeum Instrumentów), Karlsruhe oraz Stuttgart (zabytki, historia – nierzadko wspólna, pomniki kultury i sztuki). Ciekawym punktem programu było zwiedzanie Stuttgartu, które rozpoczęliśmy od spotkania z posłem Landtagu.  Kolejną niecodzienną atrakcją tego programu była nasza wizyta w parku linowym (tzw. małpim gaju), gdzie początkowo z wielkim strachem pokonywaliśmy nieskończenie długie odcinki idąc po linie, po siatce pionowej, po schodach w powietrzu, zjeżdżaliśmy na desce, na rowerze, a nawet w wannie i jak Tarzan – na linie itp. To wszystko odbywało się na wysokościach ok.20 nad ziemią. Zabawa była przednia, choć niektórzy naprawdę prowadzili walkę ze swoim lękiem wysokości. Była to też doskonała forma integracji całej grupy polsko - niemieckiej.  Zorganizowany wieczór w Karlsruhe przy "Flammkuchen" na długo pozostanie w naszej pamięci. Uczestnicy przednio bawili się przy spożywaniu tego niecodziennego posiłku.

Bardzo ciekawe były również nasze odwiedziny w ogromnej szkole strażackiej Landesfeuerwehrschule Baden-Württemberg w Bruchsal, która organizuje około 50 kursów, głównie wielodniowych, w których co roku uczestniczy 7 000 strażaków lub pracowników ochrony cywilnej .  Byliśmy zaskoczeni wielkością i różnorodnością hal do ćwiczeń, które bardzo realnie imitowały różnego rodzaju zagrożenia m.in. skażenie bronią chemiczną,  wypadki na budowie, wypadki komunikacyjne z udziałem pociągu, tramwaju  i innych środków transportu oraz wypadki w mieszkaniach i inne. Nasi uczniowie – strażacy byli w przysłowiowym „siódmym niebie“ widząc takie możliwości do ćwiczeń. ( Dyrektor Joachim Wloczyk również)

Młodzież niemiecka przyjęła swoich polskich kolegów bardzo serdecznie stwarzając miłą ciepłą atmosferę i zapewniając ciekawe spędzenie wspólnego czasu w rodzinach, gdzie mieli możliwość poznać kulturę i tradycję swoich gospodarzy, a także okolicę, w której mieszkają.

W ostatnim dniu programu wszyscy wspólnie dokonaliśmy ewaluacji tego spotkania. Ocenialiśmy  poszczególne punkty programu oraz wykonaliśmy ogromny plakat z naszych życzeń na przyszłość. W tym dniu odbyło się również wspólne gotowanie – polscy i niemieccy uczniowie przygotowali spagetti na różny sposób, po czym zorganizowano spotkanie pożegnalne z dyrektorem szkoły podsumowujące cały tydzień pełen wrażeń, na którym młodzież wyraziła jeszcze swoje uwagi, swoje opinie na temat wspólnie spędzonych dni i zawartych nowych znajomości i przyjaźni. A były to ciepłe słowa podziękowania za wszystkie przeżycia.

Dyrektor Käthe – Kollwitz – Schule Peter Kussmann przyjął polską grupę bardzo serdecznie już od pierwszego dnia naszego pobytu w Bruchsal. Pomimo tego, że w szkole trwały właśnie egzaminy maturalne, znalazł dla nas sporo czasu na powitanie i aby się z nami pożegnać. Podziękował za cały tydzień i uczniom i nauczycielom, wyrażając nadzieję na kolejne lata współpracy.

Młodzież wróciła bardzo zadowolona z pobytu w Niemczech, jak i z programu spotkania i pełna wrażeń.

Każde kolejne spotkanie przynosi zawsze nowe ciekawsze rozwiązania i spostrzeżenia do dalszej współpracy. Spotkanie to ma duży wpływ na naszą grupę, uczniowie mogli przekonać się, jak istotną umiejętnością jest posługiwanie się językiem obcym, jak otwiera to granice świata. Spotkania takie zawsze mobilizują uczniów do nauki języka niemieckiego i angielskiego oraz wskazują, jak szybko i pięknie zostają zawierane i zacieśniane przyjaźnie miedzy młodymi ludźmi, które nierzadko trwają długie lata – łzy pożegnania mówią same za siebie.

Wsparcie finansowe otrzymaliśmy z Polsko – Niemieckiej Wymiany Młodzieży z siedzibą w Warszawie oraz ze środków Rady Rodziców przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych, za które bardzo serdecznie dziękujemy.

Teraz będziemy czekać na rewizytę niemieckiej grupy w Polsce, którą ustalono na wiosnę 2019 roku.

 Beata Sikora