foto1
Witamy na stronie Zespołu Szkół w Dobrodzieniu!
foto1
Witamy na stronie Zespołu Szkół w Dobrodzieniu!
foto1
Witamy na stronie Zespołu Szkół w Dobrodzieniu!
foto1
Witamy na stronie Zespołu Szkół w Dobrodzieniu!
foto1
Witamy na stronie Zespołu Szkół w Dobrodzieniu!
Tel.+48 343 575 246
zsdobrodzien@poczta.onet.pl

Zespół Szkół w Dobrodzieniu

 Fair Trade podczas tegorocznej V edycji Gry terenowej 2020

Tegoroczna Gra terenowa wzbogacona została o jeszcze jeden aspekt. Uczestnicy na stacji zadaniowej Handel Fair Trade prowadzonej przez Panią Joannę Głogowską  w Zespole  Szkół  poznawali ideę i produkty Fair Trade. Obsługiwali kasę fiskalną i metkownicę, dokonywali sprzedaży produktów oznaczonych znakiem Fairtrade, sprawdzali poprawność dostawy, czyli czy dostarczone ilości zgadzają się z zamówieniem.

Na stacji zadaniowej Fizyka w życiu prowadzonej przez Panią Elżbietę Borkowską w Szkole Podstawowej do demonstracji zjawiska dyfuzji uczestnicy wykorzystywali torebki herbaty Fairtrade.

Ponadto już w styczniu na pierwszym organizacyjnym spotkaniu wszystkich opiekunów poszczególnych instytucji biorących udział w Grze terenowej  przedstawiona została idea handlu Fair Trade.

Podczas Gry terenowej 3-go marca na większości stacji pojawiło się stoisko z herbatą fairtrade, gdzie uczestnicy mogli uzupełnić płyny swojego organizmu. Zdarzało się też, że grupy zostały poczęstowane czekoladą i innymi słodyczami fairtrade (Dobroteka, Straż).
To słodki gest prowadzących zajęcia. Dziękujemy !

 

W ten sposób coraz więcej mieszkańców naszego miasta wie  jakich produktów i dlaczego należy szukać podczas codziennych zakupów.

Przypominamy, że nasza szkoła w tym roku ubiega się o certyfikat „Szkoły przyjaznej dla Sprawiedliwego Handlu”.

 

EG.

 

 

15- tego stycznia 2020 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z rodzicami poświęcone semestralnej klasyfikacji uczniów. Już u progu czekała na rodziców rozgrzewająca herbatka, którą przygotowały uczennice klasy 1c Szkoły Branżowej: Julia Bonk i  Hanna Pradela. Nie była to jednak zwyczajna herbata, ponieważ była oznaczona symbolem FairtradeIdea Sprawiedliwego Handlu znana jest już przez wszystkich uczniów naszej szkoły za sprawą prowadzonej tu Kampanii na Rzecz Sprawiedliwego Handlu. Chcielibyśmy częstując naszych rodziców herbatą, również ich zaznajomić z tą tematyką.

13 grudnia świętowaliśmy w bibliotece szkolnej Międzynarodowy Dzień Herbaty. Na świecie Dzień Herbaty przypada na 15 grudnia. Pierwsze święto herbaty odbyło się w Nowym Delhi 15 grudnia 2005 roku.

 Herbata to napar przyrządzany z liści i pąków grupy roślin, nazywanych tą samą nazwą, należących do rodzaju kamelia. Rośliny te są do siebie podobne, traktowane jako odrębne gatunki lub odmiany jednego gatunku – herbaty chińskiej.   

W naszej bibliotece  piliśmy i smakowaliśmy różnego rodzaje herbat. Była herbata czarna, zielona, biała, różne herbaty owocowe, aromatyzowane i typowo zimowe i świąteczne.

Nie zapomnieliśmy także o herbacie z Fair Trade. Zapoznaliśmy przybyłych gości z ideą sprawiedliwego handlu, z produkcją i producentami  herbaty.     

Atmosfera była wspaniała, a najważniejszy był wspólny czas spędzony nad filiżanką pysznej herbaty.

Do zobaczenia za rok!

B. Jasińska, L. Wloczyk, K. Malińska

 

26 listopada 2019 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z rodzicami. Po wejściu do budynku na rodziców czekała niespodzianka. Uczniowie częstowali ich kawą ze znakiem FAIRTRADE, którą własnoręcznie przygotowali z ziaren wyprodukowanych przez rolników z Peru. Nasza szkoła z początkiem roku szkolnego 2019/2020 prowadzi kampanię na rzecz Sprawiedliwego Handlu. Kupując produkty z tym znakiem wpływamy na poprawę sytuacji finansowej rolników z najuboższych części świata, którzy niestety ze swojej ciężkiej, całodziennej pracy nie są w stanie wyżywić swoich rodzin.

Czy wiesz, że:

  • pracownik plantacji zarabia 0,5 $ dziennie
  • praca dzieci jest powszechna
  • z każdej wypitej przez Ciebie filiżanki producent otrzymuje jedynie 5-25 groszy
  • pracownicy plantacji kawy, herbaty czy kakao żyją w biedzie i nie są w stanie zapewnić swoim dzieciom ani wykształcenia ani nawet opieki lekarskiej

 

Zachęcamy do kupowania produktów ze znakiem FAIRTRADE!!!

Zachęcamy do bycia FAIR!!!

 

E.Gromczyk, J. Głogowska