foto1
Witamy na stronie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Dobrodzieniu!
foto1
Witamy na stronie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Dobrodzieniu!
foto1
Witamy na stronie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Dobrodzieniu!
foto1
Witamy na stronie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Dobrodzieniu!
foto1
Witamy na stronie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Dobrodzieniu!
Tel.+48 343 575 246
zsdobrodzien@poczta.onet.pl

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych

W dniach 18 - 22 marca uczniowie klasy 3 LO zdający egzamin maturalny z geografii wybrali się na wycieczkę do Aten i południowo - wschodnich wybrzeży Attyki. Organizatorem i opiekunem był Jacek Pluta nauczyciel geografii, który dobrze zna Grecję oraz jej wyspy.

W planie zwiedzania były główne atrakcje Aten m.in Akropol ateński z Partenonem, Erechtejon, Teatr Dionizosa i Odeon Heroda, Agora ateńska, Plac Syndagma z parlamentem, Grobem Nieznanego Żołnierza wraz ze zmianą warty, Świątynia Zeusa Olimpijskiego, Łuk Hadriana, Plaka, liczne stanowiska archeologiczne i wykopaliska, Omonia Square, Uniwersytet i Biblioteka Ateńska, wzgórze Likavitos, National Garden, Port w Pireusie, Stadion Panatejski w Atenach czerpiący z tradycji starożytnej Grecji gdzie w 1896 roku odbyły się pierwsze nowożytne Igrzyska Olimpijskie . Tam też jako młodzież ZSP DOBRODZIEŃ wpisaliśmy się do księgi pamiątkowej. Jednego dnia młodzież udała się do Suonion niezwykle malowniczego, skalistego, klifowego przylądka położonego na krańcu południowo wschodniego wybrzeżą Attyki oddalonego od Aten o ok . 80 km. Znajdują się tam ruiny Świątyni Posejdona chętnie fotografowanej przez turystów. Oprócz tych miejsc uczniowie obserwowali codzienne życie ateńczyków, zgiełk miasta, zwyczaje, tradycje, muzykę i kosztowali greckiej kuchni. Niewątpliwą atrakcją dla większości był przelot samolotem do Aten i z powrotem, poznanie jednego z większych lotnisk Europy wybudowanym na Olimpiadę 2004 roku. Ogólnie wycieczka się udała, humory a także świetna pogoda dopisywały. Uczniowie zadowoleni.

J. Pluta