Start

Dnia 15.11.2017 odbyły się w naszej szkole uroczyste obchody Święta Niepodległości.  Z tej okazji członkowie chóru szkolnego pod kierunkiem mgr Beaty Sikory  przygotowali i przedstawili występ artystyczny pt. „Dzisiejszy patriotyzm”

Następnie odbył się I Szkolny Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej

W rywalizacji klasowej I miejsce zdobyła kl. 1 LO, II miejsce kl. 1a br., III miejsce kl. 2 ZSZ. 

W kategorii solistów I miejsce zdobyła Nicola Przybyła z kl. 3 LO, II miejsce Karina Krzywoń z kl. 2 TH.

Wszystkim klasom i solistom dziękujemy za aktywny udział i zaangażowanie. GRATULUJEMY!!!

 

Nasza szkoła jest jedną z najaktywniej zaangażowanych w realizację Wojewódzkiego Konkurs  Fotograficznego „Sam nie palę i innym odradzam” na przestrzeni kilku edycji.  

W dniu 16.11.2017 r., czyli w Światowym Dniu Rzucania Palenia miało miejsce uroczyste podsumowanie 10 lat realizacji Konkursu. Konkurs zainicjowany został w 2008 r., jego organizatorami są: Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Opolu, Opolskie Centrum Informacji Młodzieżowej przy Młodzieżowym Domu Kultury w Opolu. Celem konkursu jest kreowanie wizerunku młodego człowieka, który nie pali papierosów, edukacja młodzieży w zakresie zysków płynących z niepalenia oraz zagrożeń wynikających z czynnego i biernego palenia. Konkurs organizowany jest w ramach rządowego Programu Ograniczania Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu w Polsce.

Szkolne ekozespoły

 

 

16 listopada  2017 r. w piękny, słoneczny, listopadowy dzień w naszej szkole odbyły  się  kolejne Podchody Handlowe w ramach  Dnia Handlowca. Tym razem w organizacji tej imprezy pomogło nam Opolskie Centrum Rozwoju Edukacji w ramach projektu unijnego „Opolskie szkolnictwo zawodowe bliżej rynku pracy 2”.

Uczniowie  klas technikum handlowego „bawili się” w nieco nietypowe Podchody Handlowe. Poszczególne grupy musiały rozwiązywać krzyżówki bądź rebusy, których hasłem była nazwa sklepów, do których mieli się udać. W każdym sklepie czekały na nich zadania z zakresu towaroznawstwa, ustalania cen itp. Wykonane zadania  oceniali pracownicy sklepu. 

Zakończenie imprezy odbyło się w Dobrotece, gdzie nastąpiło podsumowanie pracy uczniów w terenie. Wyłoniono zwycięzców, rozdano nagrody. 

Miłym akcentem było czekające na uczestników zabawy: ciasto, ciasteczka, kawa herbata i inne napoje, owoce oraz pyszny bogracz. A wszystko pięknie podane w ekskluzywnych wnętrzach meblowych delikatesów. 

Młodzież rozwiązywała także quiz przygotowany przez przedstawicieli OCRG z zakresu znajomości produktów produkowanych przez opolskie firmy. Okazało się, iż całkiem sporo znanych produktów pochodzi z naszego województwa. Dla zwycięzców OCRG  przygotowało ciekawe nagrody.

Uczniowie rozwiązując zadania w poszczególnych sklepach nie tylko wykazali się dużą wiedzą i  kreatywnością, ale przede wszystkim dobrze się bawili. I chyba nie tylko oni  - bo widać było, iż dobry humor dopisywał także pracownikom, szefom firm, a także opiekunom grup. I oto przecież chodziło.

 

Szkolne uroczystości,  imprezy pokazują ile jest do odkrycia w młodych ludziach. Często nawet oni sami nie znają drzemiących w nich talentów. To piękne, że w wielu różnych sytuacjach mogą się one ujawnić.

Bądźcie nadal kreatywni i pełni pomysłów!!! Szukajcie możliwości do ciągłego rozwoju!!!

GRATULACJE!!!

J. Głogowska

W ramach  Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości,  Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości, pod honorowym patronatem Ministra Rozwoju,  zaprosiła szkoły, uczniów i nauczycieli do udziału w projekcie Otwarta firma. Nasza szkoła skorzystała z tego zaproszenia i po raz kolejny przystąpiła do udziału w nim, wzbogacając tym samym  ofertę edukacyjną o ciekawe zajęcia w terenie, przygotowujące naszych uczniów do świadomego wyboru przyszłej ścieżki edukacyjnej. 

W ramach tego projektu nasi uczniowie odwiedzili następujące instytucje: Sąd Rejonowy w Lublińcu, Zakład Karny w Lublińcu, Komendę Powiatową Policji w Lublińcu, Komisariat Policji w Dobrodzieniu, Przedszkole w Dobrodzieniu, Zakład Karny w Sierakowie Śląskim, Studio Urody Anety Lempy w Dobrodzieniu, Studio Fotograficzne Foto Janina w Dobrodzieniu,  Fitness Studio Maximus w Zawadzkiem, Komendę Powiatową PSP w Oleśnie. 

Każda z tych instytucji otrzymała certyfikat potwierdzający udział w realizacji projektu. Oprócz tego w dniu 13.11.2017r. uczniowie klasy 1 LO uczestniczyli w prelekcji podleśniczego p. Zbigniewa Woźniaka,  który przedstawił blaski i cienie pracy leśnika.

Dyrekcja oraz młodzież ZSP w Dobrodzieniu składają serdeczne podziękowania Wszystkim, którzy wspomogli nas swoją wiedzą i doświadczeniem w realizacji projektu „Otwarta Firma”.

To bardzo ważne, abyśmy - my dorośli - chcieli się podzielić swoją wiedzą i zawodowym doświadczeniem z młodszym pokoleniem. Tylko w ten sposób uczniowie mogą już teraz poznać specyfikę swojego wymarzonego zawodu i tym samym zweryfikować swoje wyobrażenie o nim z rzeczywistością.

Dziękujemy.

 

Szkolny doradca zawodowy 

 

Uroczystości rozpoczęły się  mszą świętą w intencji wszystkich nauczycieli i absolwentów w kościele pod wezwaniem św. Marii Magdaleny w Dobrodzieniu. Msza była koncelebrowana przez księdza proboszcza Mariusza Klemana oraz księdza seniora Alfreda Waindoka, wieloletniego katechety Gosławickiej szkoły oraz księdza Józefa Bensza – absolwenta Gosławic.  Dalsze wydarzenia tego dnia odbywały się w restauracji Park Hotel.

Zaszczycili nas swą obecnością dyrektorzy: Kazimierz Bromer, Stanisław Kowalczyk oraz Andrzej Dziemba i Joachim Wloczyk. Wśród gości zaproszonych byli również wieloletni nauczyciele Gosławickiej szkoły, pracownicy administracji i obsługi. Najważniejszą jednak rolę odegrali absolwenci. Pani Elżbieta Gromczyk, prowadząca spotkanie pokrótce przedstawiła historię szkoły i całego szkolnictwa rolniczego w powiecie lublinieckim oraz niektóre ciekawostki ze statystyki uczniowskiej. Czas oficjalnych przemówień ukwiecili dyrektorzy szkoły w Gosławicach i Dobrodzieniu oraz absolwenci. Byli to: Monika Sporek - doktor nauk biologicznych, pracownik naukowy Uniwersytetu Opole, Dominika Gorgosz – dziennikarka z radia doxa oraz Joachim Smyła – starosta powiatu lublinieckiego. W ich pięknych słowach pełnych radosnych wspomnień zbliżaliśmy się do treści II Zjazdu Absolwentów:  aby ten dzień stał się nadzieją na powroty dawnych lat. Był również czas wspomnień o nieżyjących już nauczycielach, a wśród nich o Pani Annie Barowicz, z-cy dyrektora Bromera i dyrektora Kowalczyka.

Aby podkreślić uroczystość chwili goście mieli okazję zobaczyć i przeżyć niecodzienny program artystyczny. Dlaczego niecodzienny? Bo aktorami byli sami absolwenci, którzy wcześniej otrzymali swoje role mailowo i teraz po wielu latach stanęli na scenie. I nie był to zwykły scenariusz, nie było w nim internetu czy innego pierwowzoru. Były to scenki z życia Gosławic wzięte, odegrane w różnych miejscach, nad morzem, w lesie, w kawiarni, na widowni itp. Wszystko bogato okraszone tematycznie i nostalgicznie muzyką. Brawa nie miały końca, cała widownia żyła tamtym, przeszłym już czasem. Kropkę nad „i” postawiła Pani Gertruda Regner, która cytując fragment „Kwiatów polskich” , imitując prawdziwą lekcje języka polskiego, wprowadziła nastrój a to nostalgii, a to melancholii z  nutką historii a nawet grozy. Wyjmowała z wielkiego kufra pamiątki tamtych lat przywołując duchy Gosławickiej szkoły. To była niesamowita chwila !

A potem był Bal Absolwenta, radość, wspomnienia, tańce i oglądanie galerii zdjęć na korytarzu.

Nie ma już Gosławickiej szkoły, ale jedno jest pewne, żyją uczniowie i nauczyciele, którzy nadal wspominają i pamiętają atmosferę rodzinnego ciepła, klimat prawie domowej opieki, serdeczności i wyjątkowości tej szkoły. Dziękuję wszystkim, którzy się zaangażowali aby przygotować ten dzień, a zwłaszcza komitetowi organizacyjnemu zjazdu.

Elżbieta Gromczyk