Start

Zapraszamy do zapoznania się z kierunkami kształcenia, które proponujemy w roku szkolnym 2017/2018:

  • Szkoła Branżowa I stopnia

 

Rekrutacja elektroniczna rozpoczyna się 29 maja. Kandydaci z woj. śląskiego także mogą się logować w systemie - zapraszamy!

Szkolne zasady rekrutacji do pobrania tutaj

  

 

W dniach 26-27 maja I oraz II klasy mundurowe uczestniczyły w dobowych zajęciach z przetrwania, które prowadził pan Aleksander Kukiełka.  Odbywały się one w lesie w okolicy Szemrowic, natomiast obozowisko, dzięki uprzejmości pana Piotra Gomulskiego, znajdowało się na terenie leśniczówki.

Pierwszy dzień zmagań młodzież rozpoczęła od rozbicia obozowiska. Następnie uczniowie udali się nad bobrowisko, czyli pięknie położone w lesie rozlewisko, składające się z kilku zbiorników wodnych zbudowanych przez bobry.  Tam pani Jolanta Parys opowiedziała o zwyczajach i życiu bobrów oraz przedstawiła ich historię na przestrzeni wieków. Później uczniowie wrócili do obozowiska, a tam wraz z instruktorem poznali kilka technik zdobywania i uzdatniania wody do picia .Trzeba przyznać, że uzyskanie wody pitnej wymaga wiedzy, sporych umiejętności i cierpliwości. Pojawił się również instruktor sztuk walki, który przeprowadził pokaz oraz lekcję samoobrony. Mogliśmy na własne oczy zobaczyć, jak pod wpływem uderzenia pięści lub stopy rozpadają się dachówki i cegły. 

    

                              

Po własnoręcznie przygotowanym obiedzie młodzież uczestniczyła w zajęciach dotyczących marszu według azymutu oraz topografii wojskowej. Uczniowie mieli okazję przyjrzeć się różnym rodzajom busoli i map, a następnie wykonywali ćwiczenia praktyczne. Późnym wieczorem uczestnicy zajęć z przetrwania nauczyli  się rozpalać ogniska oraz piekli kiełbaski w ramach kolacji.  Okazuje się, że rozpalenie ogniska przy użyciu krzesiwa i kory brzozy nie jest wcale takie proste. Była to dla nas wyjątkowa lekcja pokory i cierpliwości. Ostatnim punktem programu w tym dniu był nocny marsz na orientację. Cały  zespół został podzielony na trzy grupy. Każda miała odnaleźć w lesie kilka punktów, korzystając jedynie z latarki i mapy. Między godziną 22 a 2 w nocy przeszliśmy około 10 km, ale wszyscy wrócili zadowoleni, bo zadanie zostało dobrze wykonane. Następny dzień uczniowie rozpoczęli o godzinie 6:30 zaprawą poranną, a już  godzinę później udali się w stronę zbiornika retencyjnego, gdzie zbudowali tratwy z dostępnych na miejscu środków. Zwieńczeniem ich pracy był wyścig po zbiorniku wodnym na tych właśnie tratwach. Całe zajęcia zakończyły się około godziny 13.

Były to bardzo wymagające dwa dni i młodzież, chociaż zmęczona, ale zadowolona z nowych doświadczeń, wróciła do domu.

 

Zuzanna Sułkowska, Lidia Wloczyk

W środę, 24 maja 2017r. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Dobrodzieniu zorganizował już po raz dwudziesty piąty bieg uliczno-przełajowy dla młodzieży dobrodzieńskich szkół. Na trasach przebiegających parkiem miejskim wokół Park Hotelu biegło niemal 200 osób - uczniów trzecich klas Publicznego Gimnazjum, Zespołu Placówek Edukacyjnych oraz uczniów wszystkich typów szkół ZSP, a także gościnnie przebywających w Dobrodzieniu w ramach wymiany międzyszkolnej uczniów Kathe-Kollwitz Schule z niemieckiego Bruchsal. Z okazji 25-lecia biegu organizatorzy zapewnili wiele cennych nagród, a zwycięzcy otrzymali nie tylko puchary Burmistrza, medale i dyplomy, ale i nagrody w postaci rowerów miejskich. Bogato nagrodzono pierwsze dziesięć osób w klasyfikacjach dziewcząt oraz chłopców, a pozostali biegacze, którzy bieg ukończyli na miejscach od 11 do ostatniego uczestniczyli w losowaniu 18 kolejnych nagród, w tym m.in. mebli, pufek SIT-SIT, czy rowerów miejskich. Nagrody ufundowała Gmina Dobrodzień i klika dobrodzieńskich firm.

W kat. dziewcząt zwyciężyła z czasem 7 min.24 sek. Katarzyna Skowronek, uczennica klasy 2 Technikum Handlowego w ZSP, wśród chłopców najszybszy był uczeń 3 klasy Technikum Handlowego w ZSP - Dominik Niemiec, który trasę pokonał w czasie 7 min. 36 sek. Gratulujemy zwycięzcom i całej młodzieży, która swoim startem zapisała się w tym ćwierćwiecznej szkolnej imprezie sportowej.

Więcej zdjęć w naszej galerii, pełna relacja z Biegu w artykule Dobrodzieńskiego Portalu Sportowego.

T. Sikora

Uwaga uczniowie klas 3a i 3b ZSZ! Rozpoczęcie kursu na operatora wózka widłowego już jutro - we wtorek, 30 maja o godz. 15.

Uczennice: Stefania Czaja (2TH), Anna Kulik (2TH), Katarzyna Skowronek (2TH), Karina Krzywon (1TH) oraz Natalia Jańta (1TH)  w konkursie na najlepszy zespół design thinking organizowanym w ramach projektu pn. Opolskie szkolnictwo zawodowe bliżej rynku pracy 2  zakwalifikowały się do kolejnego etapu konkursu.

W związku z powyższym  26 maja nasze dziewczyny będą uczestniczyć w finale konkursu, który odbędzie się w Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki w Opolu.

W ramach II etapu konkursu zespoły mają za zadanie zaprezentować przed Komisją i pozostałymi zaproszonymi zespołami w krótkiej ok. 10 minutowej prezentacji swój projekt dla firmy. Najlepsze trzy zespoły zostaną nagrodzone.

Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia.

Elżbieta Gromczyk